Halı’da Çikolata Lekesi

Halınızı ılık suyla yada suya %5 amonyak ekleyin ve tampon yapın.“Halı’da Çikolata Lekesi” için 2 cevap

 1. calisma diyor ki:

  Merhaba, ben bu yöntemi denedim ama tam olarak çıkmadı. Farklı bir yöntem önerebilir misiniz ? yada halının türünden kaynaklanıyor olabilir mi ?

  • calisma diyor ki:

   Halınıza çikolata döküldü ve halıda çikolata lekesi oluştuğunu fark ettiniz. Böyle durumlarda öncelikle panik yapmamanız gerekir. Halı üzerindeki çikolata lekesi çıkarılmaya çalışılırken en fazla yapılan yanlış, çikolatanın kuruması beklenmeden silinmesidir. Bu uğraşı sonunda çikolata yayılacağından dolayı, halınızda daha büyük bir çikolata lekesi ile karşı karşıya kalmanız içten bile değildir. Bundan dolayı, halıdaki bakım talimatlarını okuduktan sonra aşağıda yazan halıdaki çikolata lekesi nasıl çıkar yöntemlerini dikkatlice uygulamanızı tavsiye ederiz.
   Ayrıca, çikolata lekesi olan halı, özel boyalar veya farklı elyaf çeşitleri kullanılarak üretildiyse, Küçükyalı Halı Yıkama Firmasından hizmet almanız daha yerinde olacaktır.

   Halıdan çikolata lekesi çıkarılır iken yapılacak ilk şey, çikolatanın kurumasını sağlamaktır. Bu sayede, çikolata lekesini çıkarırken bir yandan da daha büyük alanlara yayılmasını engellemiş olursunuz. Çikolatanın kuruması için birkaç saat bekleyebilir veya buz torbası kullanarak bekleme süresini kısaltabilirsiniz.
   Sonrasında, kuruduktan sonra sertleşmiş olması gereken çikolatayı olabildiğince halıdan kazımanız gerekir. Kazıma işlemi sırasında, küt ağızlı bir bıçak işinize yarayabilir.
   Kazıma işlemini takiben ortaya çıkan çikolata parçacıklarını elektrik süpürgesi ile çekebilirsiniz.
   Sonra çikolata lekesi olan bölgeyi, sıvı deterjan veya toz deterjan ve ılık suyla hazırlamış olduğunuz karışımı tatbik ettiğiniz bir bezle silin. Silme sırasında ovmadan, lekenin dışından içine doğru hareket etmeye dikkat edin.
   Sonunda, mümkün olabilecek en az suyu kullanarak halıyı durulayın ve halıyı nemli bırakmamak için kuru, temiz bir beyaz bezle kurulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir